Jak przygotować się do pierwszej konsultacji terapii uzależnienia od alkoholu?
Rozpoczęcie terapii uzależnienia od alkoholu to krok, który wymaga odwagi, determinacji oraz zaangażowania.
Dla wielu osób może to być moment pełen niepewności, lęku i wstydu, szczególnie jeśli to jest pierwsza w życiu wizyta u specjalisty.
Zrozumienie, czego można się spodziewać i jak się do tego przygotować, może pomóc zminimalizować stres i sprawić, że proces terapeutyczny stanie się bardziej przyjazny
W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak przygotować się do pierwszej konsultacji, aby jak najlepiej wykorzystać ten ważny moment w swojej drodze ku zdrowiu.
1. Zrozumienie, czym jest terapia uzależnienia od alkoholu
Terapia uzależnienia od alkoholu to proces, który ma na celu pomóc osobie zrozumieć mechanizmy uzależnienia, nauczyć się radzić sobie z emocjami i stresem bez sięgania po alkohol oraz wypracować strategie utrzymania abstynencji, a docelowo również trzeźwości. Pierwsza konsultacja to czas na dokładne omówienie Twojej sytuacji życiowej i zdrowotnej, historii picia oraz rozpoznanie czy rozmawiamy o uzależnieniu od alkoholu i jak mocno to uzależnienie rozwinęło się. Warto wiedzieć, że terapeutka/terapeuta nie ocenia, nie krytykuje, lecz wspiera w trudnej drodze do zdrowia czyli jest po stronie osoby zgłaszającej się do terapii.
2. Bądź szczera/y i otwarta/y
Jednym z najważniejszych elementów skutecznej terapii jest szczerość. Terapeutka/Terapeuta nie jest po to, by oceniać Twoje decyzje czy zachowania, ale by zrozumieć Twoją sytuację i pomóc Ci też siebie lepiej zrozumieć. TErapeutka/Terapeuta jest również po to, by pomóc Ci w przeprowadzeniu tej jednej z najważniejszych w życiu zmian. Na pierwszej wizycie przygotuj się na odpowiedzi na pytania dotyczące historii Twojego picia. Zachowanie otwartości wobec terapeutki/terapeuty ułatwi sprawdzenie stanu Twojego zdrowia i zaplanowanie odpowiedniego procesu leczenia.
3. Przygotuj informacje o swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym
Uzależnienie od alkoholu często wiąże się z problemami zdrowotnymi – zarówno fizycznymi,
jak i psychicznymi. Warto przygotować informacje o swoim ogólnym stanie zdrowia, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach oraz wszelkich wcześniejszych terapiach, z których korzystałaś/korzystałeś. To pomoże specjaliście stworzyć plan terapeutyczny, który będzie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i być może nie będzie powielał tego, co już wiesz.
Pamiętaj, że niektóre schorzenia, takie jak choroby wątroby czy serca, problemy ze zdrowiem psychicznym w postaci zaburzeń nastroju (np. depresja, lęki), zaburzenia snu, mogą mieć wpływ na przebieg terapii i będą brane pod uwagę podczas planowania leczenia.
4. Zastanów się nad swoimi celami
Co chcesz osiągnąć dzięki terapii? Może Twoim celem jest całkowita abstynencja, a może bardziej zależy Ci na ograniczeniu picia? Warto przed wizytą zastanowić się, czego oczekujesz od terapii
i jak widzisz siebie w przyszłości. Terapeuta pomoże Ci wyznaczyć realistyczne cele, ale Twoje przemyślenia będą miały duże znaczenie w procesie terapii, ponieważ stanowią jego podstawę.
5. Przygotuj się na trudne pytania
Pierwsza konsultacja to czas, kiedy terapeutka/terapeuta będzie chciała/chciał lepiej poznać Twoje doświadczenia i emocje związane z piciem alkoholu. Możesz spodziewać się pytań typu:
- Ile miałaś/miałeś lat kiedy pierwszy raz napiłaś się/ napiłeś się alkoholu
- Jak alkohol wpływa na Twoje życie zawodowe, rodzinne, społeczne?
- Jakie zmiany dostrzegasz w swoim zachowaniu, gdy pijesz?
- Czy próbowałeś/aś wcześniej przestać pić? Jak to wyglądało?
Choć takie pytania mogą wydawać się trudne, pamiętaj, że mają one na celu jedynie zrozumienie Twojej sytuacji i dostosowanie terapii do Twoich potrzeb.
7. Zapisz pytania, które chcesz zadać terapeucie
Podczas spotkania może pojawić się wiele pytań i wątpliwości, dlatego warto przygotować się na to, by nie zapomnieć o swoich, istotnych kwestiach. Zapisz pytania, które mogą Ci się nasunąć, np. dotyczące przebiegu terapii, metod leczenia czy spodziewanych efektów. To pomoże Ci poczuć się pewniej i w pełni wykorzystać czas spotkania.
8. Bądź gotowa/y na początek procesu
Pierwsza konsultacja to dopiero początek długotrwałego procesu leczenia. Uzależnienie od alkoholu to czasochłonna droga, która wymaga cierpliwości, pracy nad sobą i wsparcia ze strony nie tylko specjalistów, ale też bliskich Ci osób. Pamiętaj, że każdy krok ku zdrowiu ma znaczenie i nawet najmniejsze postępy są warte docenienia oraz zdrowego świętowania. Bądź otwarta/y na nowe doświadczenia i gotowa/y na zaangażowanie się w proces terapeutyczny.
9. Znajdź wsparcie
Wsparcie bliskich osób, przyjaciół, a także innych osób w podobnej sytuacji (np. w grupach wsparcia – rozmawiamy o tym w terapii), może być nieocenione podczas procesu terapeutycznego. Warto nie zamykać się na pomoc ze strony innych. Czasem, aby przejść przez najtrudniejsze momenty, wystarczy mieć przy sobie osobę, która rozumie i wspiera.
Podsumowanie
Pierwsza konsultacja w terapii uzależnienia od alkoholu to ważny krok na drodze do zmiany. Przygotowanie się do niej pomoże Ci poczuć się pewniej, a także sprawi, że sam proces leczenia będzie bardziej efektywny. Pamiętaj, że nie jesteś sama/sam – terapeuci są po Twojej stronie. Są po to, by pomóc Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem. Każdy krok ku zdrowiu ma bezcenną wartość, a każda decyzja o leczeniu przybliża Cię do lepszego życia.
Nie bój się szukać pomocy. Odwiedzenie specjalisty to pierwszy, najważniejszy krok ku przyszłości wolnej od alkoholu.
Pobierz przykładowy kwestionariusz, który pomoże Ci przygotować się do pierwszej konsultacji terapii uzależnienia od alkoholu.
Pozostałe wpisy na blogu:
Bycie odpowiedzialnym pracodawcą: Zdrowie psychiczne kobiet w miejscu pracy
Bycie odpowiedzialnym pracodawcą: Zdrowie psychiczne kobiet w...
Zdrowie psychiczne w biznesie
Zdrowie psychiczne w biznesie: jak budować zdrową kulturę...
Co mogę zrobić, żeby moja terapia uzależnienia od alkoholu była efektywna?
Co mogę zrobić, żeby moja terapia uzależnienia od alkoholu była...