Co mogę zrobić, żeby moja terapia uzależnienia od alkoholu była efektywna?

Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka nie tylko osób, które zmagają się z nadużywaniem alkoholu, ale także ich rodzin, przyjaciół i całych społeczności.

Decyzja o rozpoczęciu terapii to pierwszy krok w kierunku zmiany, jednak sama chęć poprawy nie zawsze wystarcza, by proces leczenia był skuteczny.

Terapia uzależnienia wymaga zaangażowania, systematyczności oraz pewnych działań, które pomogą w pełni wykorzystać jej potencjał. Jakie kroki warto podjąć, by nasza terapia była jak najbardziej efektywna? Oto kilka wskazówek.

1. Zrozumienie uzależnienia

Pierwszym krokiem do skutecznej terapii jest zrozumienie, czym jest uzależnienie i jak działa.

Uzależnienie od alkoholu (dawniej nazywane alkoholizmem) to absolutnie nie jest kwestia braku silnej woli, ale poważna choroba, która ma swoje źródło między innymi w zmianach chemicznych w mózgu. Poznanie mechanizmów uzależnienia od alkoholu pomoże w lepszym radzeniu sobie
z trudnymi uczuciami i pokusami. Warto poświęcić czas na edukację na temat uzależnienia od alkoholu czytając przede wszystkim materiały przekazywane podczas terapii, które często wzmacniają to o czym podczas sesji rozmawiamy.

Warto również zwracać szczególną uwagę i zapisywać swoje przemyślenia pojawiające się podczas na przykład czytania książek, artykułów, słuchając podcastów dotyczących uzależnienia od alkoholu. Wnosząc to na sesję dajesz szansę swojej terapeutce/terapeucie, żeby mogła/mógł Ciebie poznać.

2. Szczera motywacja do zmiany

Terapia uzależnienia od alkoholu wymaga silnej motywacji i woli zmiany. Ważne jest, abyś naprawdę chciała/chciał i była/był gotowy na podjęcie wysiłku jakiego wymaga utrzymywanie abstynencji.

Pamiętaj, że to proces, który będzie wymagał czasu, cierpliwości i zaangażowania. Słabe poczucie motywacji, niechęć do zmiany lub brak świadomości konsekwencji mogą znacznie utrudnić proces terapeutyczny.

Dlatego warto na początku terapii jasno określić swoje cel, które często odpowiadają na następujące pytania:

  • dlaczego chcesz przestać pić?
  • Jakie korzyści przyniesie ci życie bez alkoholu i jakie zmiany w życiu chciałabyś/chciałbyś wprowadzić?
  • Jakiego życia zez alkoholu pragniesz?

3. Współpraca z terapeutką/terapeutą

Terapia uzależnienia od alkoholu to nie tylko spotkania z terapeutką/terapeutą, ale także aktywna współpraca. Warto otwarcie rozmawiać o swoich przeżyciach, uczuciach i trudnościach zwłaszcza tych, które utrudniają utrzymywanie abstynencji.

Warto otwarcie mówić szczerze o tych momentach kiedy „chce się pić” (alkohol). Terapeutka/Terapeuta pomoże ci znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, a także wskazać mechanizmy, które przyczyniają się do uzależnienia od alkoholu.

Regularność spotkań i aktywne uczestnictwo w terapii są kluczowe, by skutecznie przejść przez cały proces leczenia.

4. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla siebie

Proces leczenia uzależnienia od alkoholu (dawniej alkoholizmu) jest długi i wymagający, dlatego warto być cierpliwym i wyrozumiałym wobec siebie. Możliwe, że na pewnym etapie będziesz czuł się zniechęcony, a czasami pojawią się momenty kryzysowe, w których będziesz chciał sięgnąć po alkohol.

To normalne, że proces ten nie zawsze przebiega w prosty sposób. Ważne jest, by w takich chwilach nie poddawać się, ale szukać pomocy – u terapeutki/terapeuty, w grupie wsparcia lub wśród bliskich. Odkąd zacząłeś terapię na pewno nie jesteś już sama/sam na tej drodze! Uwierz w to!

5. Ustaw właściwie priorytety

Terapia uzależnienia od alkoholu to proces, który wesprzesz jeżeli właściwie ustawisz priorytety. Terapia uzależnienia od alkoholu na cały czas jej trwania ma być najważniejsze czyli inne sprawy osobiste czy zawodowe dostosowujesz do terapii.

Terapia nie ma możliwości, żeby dostosować się do Twojego życia. Jeżeli w ten sposób ustawisz swoje priorytety od razu potwierdzasz sobie w działaniu, co jest dla Ciebie najważniejsze.

6. Wdrażaj w życie to o czym rozmawiamy podczas sesji

Mówię o tym w ten sposób, że terapia może być skuteczna tylko i wyłącznie jeżeli wprowadzasz ją w życie czyli stosujesz się do zaleceń, wprowadzasz zmiany, przygotowujesz się do sesji.

Budujesz swoją wewnętrzną siłę i odwagę, by informować swoje otoczenie o tym, co jest Ci potrzebne, konieczne i niezbędne, by móc utrzymywać abstynencję.

7. Przestrzegaj norm i zasad terapii

Przestrzegając norm i zasad terapii dbasz o siebie, szanujesz siebie, oszczędzasz siebie. Punktualność, obecność psychiczna podczas sesji, rozliczanie sesji w terminie, odwoływanie sesji zgodnie z zasadami to Twoje konstruktywne działania dzięki którym dbasz o ten najważniejszy proces w Twoim życiu.

8. Bądź odpowiedzialna/Bądź odpowiedzialny

Bądź tak naprawdę współodpowiedzialna/współodpowiedzialny za swój proces. Masz w swoim zakresie 50 % odpowiedzialności za proces. Kluczowe 50%, ponieważ od nich zależy sukces Twojego procesu. Twój wkład, Twój wysiłek, Twoje skupienie, Twoja determinacja, Twoja szczerość z sobą i z terapeutką/terapeutą, Twoja uczciwość wobec siebie i wobec terapeutki/terapeuty zawiera się w tych 50%. Sprawdzanie czy proces idzie w kierunku Twojego celu również mieści się w 50% odpowiedzialności.

Sprawdzanie w życiu tego o czym rozmawiamy czy to działa czy to jest dobre dla Ciebie, traktowanie tego jako inspiracji do szukania właściwych rozwiązań. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ docelowo masz być Specjalistką/Specjalistą od samej/samego siebie! Masz siebie dobrze znać, mieć ze sobą kontakt, wspaniałą relację, stać po swojej stronie i szanować siebie.

Podsumowanie

Terapia uzależnienia od alkoholu to wymagająca, ale możliwa do przejścia droga.

Piszę o tym w ten sposób, ponieważ wiele prowadzonych przeze mnie procesów zakończyło się sukcesem, a osoby uczestniczące w prowadzonym przeze mnie procesie utrzymują wieloletnie abstynencje 🙂
Skuteczność na drodze terapii uzależnienia od alkoholu zależy od zaangażowania, współpracy
z terapeutką/terapeutą, otwartości na zmiany i pracy nad sobą.

Pamiętaj, że jesteś w tym procesie nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich i całego otoczenia. Im bardziej będziesz świadoma/świadomy swoich potrzeb i wyzwań, tym łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie wsparcie i narzędzia do radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu.

Bądź cierpliwa/cierpliwy, wytrwała/wytrwały i otwarta/otwarty na zmiany, a efekt tej pracy przyniesie Ci wolność i lepsze życie. Gwarantuję Ci to!

Pozostałe wpisy na blogu: